13 grudnia 2013

Raport z realizacji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”

Przedszkole Publiczne nr 6 w Krapkowicach „Tęczowa Szósteczka”, wzięło udział w programie edukacyjnym „Mamo, tato, wolę wodę!”. Zajęcia dydaktyczno – wychowawcze zostały przeprowadzone 2-6.12.2013 w grupach dzieci 3-letnich,
5 i 6-letnich. Dużą pomocą dla nauczycieli w realizacji zajęć były przygotowane przez Organizatora konkursu materiały edukacyjne.
Celem realizowanego programu było uświadomienie dzieciom znaczenia wody dla ludzi, roślin i zwierząt. Bohaterem programu był Zdrojek (wodna postać), który wprowadził dzieci w świat wody.
Zdrojek stał się przyjacielem dzieci, który zachęcał wszystkich do picia wody
i zdrowego odżywiania, jak również aktywnego ruchu.
Zakładając hodowlę rzeżuchy dzieci przekonały się, że rośliny potrzebują wody, aby żyły i rosły. Tak samo dziecko, aby rosło i prawidłowo rozwijało się potrzebuje wody
i zdrowego pożywienia. Poznając „Modelowy talerz żywieniowy dla dzieci” przedszkolaki zrozumiały, jak należy zdrowo się odżywiać. Podczas zajęć dzieci nauczyły się rozróżniać i segregować zdrowe produkty od niezdrowych.

Zdrojek uświadomił dzieciom jak ważne jest regularne spożywanie posiłków
o ustalonej porze.

W każdej przedszkolnej sali stoi dystrybutor z wodą. Przedszkolaki w ciągu dnia mają stały dostęp do wody i możliwość korzystania gdy mają ochotę. Program „Mamo, tato, wolę wodę!” pomógł utrwalić nawyk picia wody.
Biorąc udział w zabawach z wodą oraz doświadczeniach dzieci z ciekawością poznawały tajemnicę wody. Odkryły właściwości wody, kolor i smak. Zbadały co pływa, a co tonie w wodzie oraz co chłonie wodę. Trudne do zrozumienia było doświadczenie ukazujące parowanie wody.
Natomiast zabawy ruchowe sprawiły dzieciom wiele radości i dały dużo energii. Przedszkolaków nie trzeba było zachęcać do aktywności ruchowej, dzieci entuzjastycznie wzięły udział w opowieści ruchowej, zabawach i ćwiczeniach gimnastycznych. Pamiętając o dobrych radach Zdrojka, dzieci po zabawach ruchowych chętnie piły wodę.
Zdrojek poruszył problem oszczędzania wody, zapoznał dzieci ze sposobami oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w przedszkolu.
Przedszkolaki w artystyczny sposób przedstawiły krople wody w swoich pracach plastycznych jak również  muzycznie- wykonując piosenkę promującą nawyk picia wody.
W trakcie trwania programu „Mamo, tato, wolę wodę!” poprzez praktyczne działania, wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiadomości na temat roli wody, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej dla zdrowia.

Koordynator programu
Ilona Szostecka

Zapraszamy do galerii


Posłuchaj nagrania